Jak třídit kuchyňské oleje

Už víte, v čem všem najdete olej vhodný k vytřídění? Pokud ne, doporučujeme mrknout na článek Jaké kuchyňské oleje a tuky třídit. Tentokrát si pro změnu ukážeme, jak olej a tuk v domácnosti správně sbírat, aby to pro vás bylo co nejpohodlnější.

Najděte si vhodnou lahev

K třídění se hodí jakákoliv PET lahev se šroubovacím víčkem – od klasické minerálky, slazených nápojů, džusů, mléka, použitého oleje, ale i od pracích či mycích prostředků. Snáz se vám bude olej přelévat do lahví se širokým hrdlem, jakou mají ledové čaje, džusy nebo mléko. U nádob od pracích prostředků byste se měli ubezpečit, že projdou otvorem olejové popelnice. 

Olej z vaření, smažení a jídel můžete do PET lahve přelévat buďto přímo, nebo si můžete pomoci „mezistanicí“, totiž skleněnou zavařovačkou se šroubovacím víčkem. Přímo do PET lahve doporučujeme slévat spíše domácnostem s menším množstvím vyprodukovaného oleje, který pochází hlavně ze studené kuchyně (saláty, nakládané dobroty apod.). Naopak skleněná zavařovačka snese vyšší teploty oleje a lépe se do ní přelévá například z pánve. Teprve až ji naplníte, přelijete její obsah do PET lahve najednou.

Opatrně olej přelijte

Při samotném přelévání je vhodné použít trychtýř, obzvlášť má-li lahev užší hrdlo nebo máte-li větší množství oleje. Pokud olej obsahuje hodně pevných zbytků jídla (z nakládané zeleniny či smažení a pečení), můžete je nejprve zachytit sítkem, aby vám trychtýř neucpaly. Ideální je také trychtýř s co nejširším průtokovým otvorem.

Olej vždy vlévejte pomalu a opatrně, aby vám nepřetekl přes okraj. Rozlitý olej totiž dovede nadělat pěknou neplechu a mastnotu těžko dostanete jak z linky, tak z podlahy. Mějte proto vždy po ruce ubrousek či papírovou utěrku, abyste mohli olej v případě ukápnutí rychle setřít. Pro větší bezpečí je dobré umístit PET lahev při lití do dřezu.

Pozor: Do PET lahve ani do sklenicenikdy nepřelévejte horký olej, může dojít k roztavení lahve nebo dokonce popálení!

Tip: Větší objemy oleje, např. z fritovacího hrnce, vlévejte raději pomalým, ale soustavným proudem. Při naklánění hrnce a opětovném vracení vám olej poteče z vnější strany a bude kapat všude okolo.

Pevné tuky nechte roztát

Co s pevnými tuky jako máslo, sádlo, ztužené tuky nebo výpek? Do široké zavařovací sklenice je přendáte jednoduše pomocí stěrky nebo vařečky. Do PETky jim ale musíte trochu pomoct. Řešením je umístit sklenici na pár desítek vteřin do mikrovlnné trouby a nechat tuk rozpustit nebo jej lehce rozehřát na pánvi, v pekáči či v hrnci. Jakmile se rozpustí, přelijete jej. Tuky se běžně rozpouštějí již okolo 40 oC, takže se nemusíte bát popálení, prasknutí či zhroucení lahve.

Naplněnou lahev odneste do popelnice

Po přelití oleje sběrnou nádobu dobře uzavřete a schovejte na místo, kde vám nebude překážet a kde nehrozí její převržení či rozbití (skříňka pod dřezem, spíž apod.). Jakmile pak máte PET lahev plnou, dobře ji uzavřete a odneste do nejbližší olejové popelnice, kterou najdete na naší mapě. Do popelnice vhoďte celou a dobře zašroubovanou PET lahev, olej nikdy nepřelévejte nebo nevhazujte ve skleněné nádobě.

Máte další nápady na zlepšení nebo jste narazili na problém, kterému je dobré se vyhnout? Určitě nám dejte vědět na našem facebooku Třídímolej.cz nebo instagramu tridimolej.cz.

Tip: Přečtete si také Kam (a kdy) třídit kuchyňský olej.