Dotazy ilustrace 2
Dotazy ilustrace 2

Na co se nás ptáte nejčastěji

Do popelnic na třídění oleje patří veškeré jedlé tuky a oleje. Klasický řepkový nebo slunečnicový, který má v kuchyni každý, také olivový, sójový, palmový, lněný, sezamový – zkrátka jakýkoliv jedlý olej. Stejně tak můžete třídit i tuky jako máslo, sádlo, margaríny, ztužené rostlinné tuky na smažení. To vše můžete v PET lahvi vhodit do naší popelnice. Do těchto popelnic však rozhodně nepatří technické nebo motorové oleje.

Olej se do popelnice nepřelévá! Došlo by ke znehodnocení popelnice a navíc by okolí velmi nelibě páchlo. Všechen sesbíraný olej z domácnosti slejte do PET lahve, jakékoliv velikosti. Důležité je, aby byla láhev zcela plná, než ji vyhodíte.

Je několik důvodů, proč olej nevylévat do odpadu či do koše. Jednak je olej znovupoužitelný jako surovina, především v petrochemickém průmyslu. Jeden vypěstovaný olej je tak použit dvakrát a šetří se půda, voda, ovzduší i další zdroje. Na druhé straně jsou následky, které může mít olej v kanalizaci. Ucpané odpady v domácnosti i v celé kanalizační síti. Problémy v čistírnách odpadních vod i dále v řekách a okolních ekosystémech. Olej je vlastně nebezpečný odpad a v přírodě nemá co dělat.

Skleněná láhev se může při vhození do popelnice nebo při další manipulaci rozbít. Olej pak vyteče a ušpiní vše okolo, navíc se naši pracovníci mohou poradit o střepy.

Vytříděný olej u nás ve výrobě prochází několikastupňovým procesem, při kterém je vyčištěn od zbytků potravin, přepálených částeček, zbytkové vody. Takto vyčištěný olej putuje k dalšímu zpracování v průmyslu, především v petrochemickém. Vznikají z něj biopaliva druhé generace. Takže pro vaše hranolky i pro vaše auto poslouží jeden olej.

Olej obalí vnitřní stranu odpadních trubek. I pokud je občas proléváte horkou vodou, ta v potrubí není horká dlouho a nakonec se někde ten olej uchytí. Pak na sebe navazuje další nečistoty a olej, případně vodní kámen. Nakonec vznikne ucpávka, která může vést i k havárii. Je to jako ucpání cévy tukovým chomáčem v našem těle. Ve větším měřítku si to pak můžete představit i v obecní kanalizaci, schválně si vygooglujte „tukovec Londýn“ .

Čistírny odpadních vod olej nezpracují ani nevyčistí, moc nemají jak. Vypořádávají se s tím různě také podle velikosti a dostupných technologií. Ale dá se říct, že olej pak končí v ekosystému jako součást vody nebo kompostovatelných zbytků. A to není dobře, protože olej ve vodě i v půdě dusí organismy.

 

Nelze. Olej v půdu kontaminuje, dusí drobné organismy. Při domácím kompostování si můžete dovolit kompostovat bílé ubrousky, kterými jste setřeli mastný film z pánvičky poté, co jste olej slili do PET lahve pro vytřídění.

Použitý olej není pouze z fritování. Je také ze smažení (palačinky, lívance, řízky, přírodní plátek, smažený sýr, koblížky, topinky), nakládání (hermelín a ostatní sýry, zelenina, houby, maso na grilování), salátových zálivek, konzerv a kupovaných nakládaných potravin (rybí konzervy). Třídění je pro všechny – od milovníků hranolek po vegany a raw.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám na info@tridimolej.cz