Jak správně třídit?

Teď už víte, kde všude najdete olej a tuk vhodný ke třídění (pokud ne, přečtěte si Co třídit? a také Jak třídit kuchyňské oleje). V tomto článku si povíme, o tom, jak olej a tuk v domácnosti správně sesbírat. Jednak proto, aby bylo možno jej jednoduše zpracovat a jednak, abychom předešli nepříjemnostem či snad poraněním při manipulaci.

Velice si vážíme vaší ochoty a chuti třídit a chceme, aby pro vás bylo třídění co nejsnadnější. Představíme si některé nástrahy, na které je dobré si dávat pozor, aby vás pro příště od třídění neodradily. Uvítáme i vaše postřehy a překážky, na které jste při třídění narazili. Hlavně při manipulaci s horkým olejem by mohlo dojít ke zraněním, proto se pojďme podívat, jak na to.

Olej do popelnice vhazujte vždy v dobře uzavřené PET lahvi. Ale jak jej do ní dostat?

V zásadě jsou 2 možnosti. Přelévat přímo do PETky nebo přes „mezistanici“.

Nejdříve první možnost – přímo do PET lahve. K třídění se hodí jakákoliv PET lahev – od klasické minerálky, od slazených nápojů, džusů, od použitého oleje (měla by jít dobře uzavřít), od pracích či mycích prostředků. Ideální je, pokud má láhev široké hrdlo (ledové čaje, některé druhy džusů apod), lze do ní olej přelévat snadněji. U nádob od pracích prostředků je nebezpečí toho, že se pak nevejdou do vyhazovacího otvoru popelnice. Takže jistota jsou klasické PET lahve od nápojů, různých objemů.

Lahev trychtyr

 Slévání přímo do lahve doporučujeme spíše pro domácnosti s menším množství oleje či zdrojem hlavně ve studené kuchyni. Určitě je vhodnější přelévat olej do lahve přes trychtýř, obzvlášť má-li užší hrdlo a máte větší množství oleje. Pokud olej obsahuje mnoho zbytků jídla (z nakládané zeleniny či smažení a pečení) můžete tyto zbytky zachytit sítkem. Pokud se vám zachytí v trychtýři, můžete je protlačit do lahve, ale mohou způsobit ucpání trychtýře a vylití oleje. Je vhodné používat trychtýř s co nejširším průtokovým otvorem. Olej vlévejte pomalu a opatrně, aby vám nepřetekl přes okraj trychtýře. Rozlitý olej dovede udělat pěknou neplechu. Do PET lahve nikdy nepřelévejte horký olej, může dojít k roztavení a popálení!!

Proc tridit ilustrace
Druhou možností je sbírat napřed oleje a tuky do „mezinádoby“ do které se nám dobře vlévá, navíc snese vyšší teploty oleje. Jako vhodná nádoba se jeví zavařovací sklenice o objemu 0,7 l se šroubovacím víčkem. Do této sklenice můžete olej sbírat, dokud není plná a teprve potom ho najednou přelít do PET lahve. I při používání sklenice je potřeba nechat horký olej či tuk vždy vychladnout! Sklenici mějte uloženou na místě, kde nebude překážet a kde nehrozí její převržení či rozbití (skříňka pod dřezem, spížka). Výhodou tohoto způsobu sbírání oleje je, že do zavařovací sklenice se olej přelévá mnohem snadněji než do PET lahve. Pokud sléváte olej z fritovacího hrnce nebo zkrátka větší množství oleje, dejte pozor, aby vám lahev nepřetekla. Při finálním přelévání také dejte pozor, abyste si olej nerozlili. Olej vlévejte pomalu, aby stihl trychtýřem protékat. Olej, který se vyleje umí být pěkně nepříjemná záležitost. Podlaha či kuchyňská linka zůstane mastná, olej může zatéct do těch nejmenší spár, dovede i zničit dřevěnou podlahu.

TIP: Větší objemy oleje (např. z fritovacího hrnce) vlévejte raději pomalu ale soustavným proudem. Naklánění hrnce a opětovné vracení způsobí, že vám olej poteče z vnější strany a bude kapat všude okolo.

TIP: Mějte vždy připraven papírový ubrousek či papírový kapesníček, abyste mohli ukápnutý olej případně rychle setřít. Pro větší bezpečí je také dobré umístit PET lahev do dřezu. Případné úkapy nebo přelití nezpůsobí velkou škodu.

Přelévání oleje je asi vcelku srozumitelné. Ale co s tuky? Máslo, sádlo, ztužené tuky či výpek. Jak na ně? Při použití zavařovací sklenice jako skladovací nádoby to není problém, jednoduše stěrkou nebo vařečkou stáhnete ztuhlý tuk do sklenice. Problém pak může nastat při přelévání do PET lahve, kde vám kousky tuku mohou ucpat trychtýř. Řešením je umístit sklenici na pár desítek vteřin do mikrovlnné trouby a nechat tuk rozpustit.

Stejně tak můžete ztuhlý tuk rozehřát na pánvi, v pekáči či v hrnci a jakmile se rozpustí, přelít jej. Tuky se běžně rozpouštějí již okolo 40oC, takže se nemusíte obávat popálení, prasknutí či zhroucení lahve.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob a jakoukoli lahev, jakmile je plná, dobře uzavřete a odneste ji do nejbližší olejové popelnice, kterou najdete na mapě. Do popelnice vhoďte celou lahev, olej nikdy nepřelévejte.

f.popelnice